Log in

Register




Radio Metro Schedule

M T W T F S S
12am BRIGAND BEATS
Ubz
THE GRVYRD SHIFT:
GRVYRDS
CORSTENS COUNTDOWN:
Ferry Corsten
ELECTRO RADIO
DJ Veezee
HARDWELL ON AIR:
Hardwell
1am SPARROW'S DROP N RUM RADIO
Sparrow
PLAYING ALL THINGS PRINGLE
Pringle
MNEMONIC RADIO
Josh Ames
TECHNO TOURS:
Grugenhorse
A STATE OF TRANCE:
Armin Van Buuren
2am RELEASE YOURSELF:
Roger Sanchez
DARKLIGHT SESSIONS:
Fedde Le Grand
WEEKEND WARMUP:
Ctrl Alt Del
GUD VIBRATIONS:
Nghtmare & Slander
3am EARLY BIRD SHOW EARLY BIRD SHOW EARLY BIRD SHOW EARLY BIRD SHOW EARLY BIRD SHOW THE SONOSTREAM
Wavelink
DANNIC
4am SMOKO
Bill Durry
JACKED:
Afrojack
5am WAKE UP CALL
(5-7am)
WAKE UP CALL
(5-7am)
Jeff
WAKE UP CALL
(5-7am)
Heizer
WAKE UP CALL
(5-7am)
Trey Sierra
WAKE UP CALL
(5-7am)
Trey Sierra
LIGHTS OUT
Sitylites
GROUP THERAPY:
Above & Beyond
6am WAKE UP CALL WAKE UP CALL
Jeff
WAKE UP CALL
Heizer
WAKE UP CALL
Trey Sierra
WAKE UP CALL
Trey Sierra
RECOVERY HOUR
Jack
RECOVERY HOUR
Jack
7am BREAKFAST: (7-9am)
Julia
BREAKFAST: (7-9am)
Jexy
BREAKFAST: (7-9am)
Rachael
BREAKFAST: (7-9am)
Chyna
BREAKFAST: (7-9am)
Deano
WEEKEND BREAKFAST: (7-9am)
Chyna
WEEKEND BREAKFAST: (7-9am)
Chyna
8am BREAKFAST:
Julia
BREAKFAST:
Jexy
BREAKFAST:
Rachael
BREAKFAST:
Chyna
BREAKFAST:
Deano & Adam (movies)
WEEKEND BREAKFAST:
Chyna
WEEKEND BREAKFAST:
Chyna
9am MORNING GRIND: (9-11am)
Monique
MORNING GRIND: (9-11am) MORNING GRIND: (9-11am)
Emily
MORNING GRIND: (9-11am)
Emily
MORNING GRIND: (9-11am)
Java
MORNING GRIND: (9-11am)
Josh H
THE WEEKEND KICK-ON:Nadine
10am MORNING GRIND:
Monique
MORNING GRIND: MORNING GRIND:
Emily
MORNING GRIND:
Emily
MORNING GRIND:
Java
MORNING GRIND:(9-11am)
Josh H
11am BRUNCH: (11am-1pm)
Jexy
BRUNCH: (11am-1pm)
Kaileigh
BRUNCH: (11am-1pm)
Jeff
BRUNCH: (11am-1pm)
Marty
BRUNCH: (11am-1pm)
Emily
BRUNCH: (11am-1pm)
Kristian
12pm BRUNCH:
Jexy
BRUNCH:
Kaileigh
BRUNCH:
Jeff
BRUNCH:
Marty
BRUNCH:
Emily
BRUNCH:
Kristian
Markus
CLUB NU DISCO:
Tony Vegas
1pm LUNCH BOX: (1-3pm)
Gabe
LUNCH BOX: (1-3pm)
Luke K
LUNCH BOX: (1-3pm)
Zoe
LUNCH BOX: (1-3pm)
Terri
LUNCH BOX: (1-3pm)
Markus
LUNCH BOX SHOW: (1-3pm)
Rachael
SUBSONIC:
Tasha Losan
2pm LUNCH BOX:
Gabe
LUNCH BOX:
Luke K
LUNCH BOX:
Zoe
LUNCH BOX:
Terri
LUNCH BOX:
Markus
LUNCH BOX SHOW:
Rachel
ELYSIUM:
Toushay
3pm BIG DRIVE HOME: (3-6pm)
Chyna
BIG DRIVE HOME: (3-6pm)
Markus
BIG DRIVE HOME: (3-6pm)
Java
BIG DRIVE HOME: (3-6pm)
Deano
BIG DRIVE HOME:(3-6pm)
Julia
DRIVE: (3-6pm)
Jason
INTERNATIONAL HOUSE:
Andy Finn
4pm BIG DRIVE HOME:
Chyna
BIG DRIVE HOME:
Markus
BIG DRIVE HOME:
Java
BIG DRIVE HOME:
Deano
BIG DRIVE HOME:
Julia & DJ Owe
DRIVE:
Jason
SHENANIGANS:
Damo Cox
5pm BIG DRIVE HOME:
Julia
ALL ABOUT HOUSE:
Georgie Baby
6pm BILSY'S NEIGHBOURHOOD:
Bilsy
BILSY SHOW:
Bilsy
BILSY SHOW:
Bilsy
BILSY SHOW:
Bilsy
SEEING RED
Bilsy & HighUp
SWITCH'D:
Georgie Baby, Night Rider, Alexander Absynth & CamNbert
RAPID CULTURE RADIO:
RAPID CULTURE DJS
7pm CLUBLIFE:
Tiesto
ESSENTIAL HOUSE:
Tommy
8pm GABE RADIO WONDERLAND:
Alison Wonderland
GABE Stafford Brothers, Timmy Trumpet, Nervo & Cut Snake BOMBS AWAY SATURDAY SORORITY
Corbett
DEEP END:
Xactlythis & Taglo
9pm HIP HOP SHOW:
Little J
OUTER LIMITS:
Mistress Kim
RNB MIX:
Stevie Z, Nino Brown
BOUNCE RADIO
Artomik
PICKLED ANARCHY:
Townsend
COCKTAILS SHOW:
Coldeed
THE GROOVE:
Kondo
10pm FLO SHOW:
Mighty Joe
REWIND:
Night Rider
TGIZ:
Zida Gray
A SHOT OF ABSYNTH:
Alexander Absynth
TEAM TIGER RADIO:
Tigerlily
CLUBHOUSE:
Cami Jones
11pm THE VICES SHOW
Vices
THE FLETCHER SHOW THE HOT RINSE:
Whulio
Oliver Heldens BASSES LOADED
Joshrox
THE MARTIN GARRIX SHOW:
Martin Garrix
EUPHORIA:
Kilart
Thursday
12am THE GRVYRD SHIFT:
GRVYRDS
1am PLAYING ALL THINGS PRINGLE
Pringle
2am RELEASE YOURSELF:
Roger Sanchez
3am EARLY BIRD SHOW
4am
5am WAKE UP CALL
(5-7am)
Trey Sierra
6am WAKE UP CALL
Trey Sierra
7am BREAKFAST: (7-9am)
Chyna
8am BREAKFAST:
Chyna
9am MORNING GRIND: (9-11am)
Emily
10am MORNING GRIND:
Emily
11am BRUNCH: (11am-1pm)
Marty
12pm BRUNCH:
Marty
1pm LUNCH BOX: (1-3pm)
Terri
2pm LUNCH BOX:
Terri
3pm BIG DRIVE HOME: (3-6pm)
Deano
4pm BIG DRIVE HOME:
Deano
5pm
6pm BILSY SHOW:
Bilsy
7pm
8pm Stafford Brothers, Timmy Trumpet, Nervo & Cut Snake
9pm BOUNCE RADIO
Artomik
10pm TGIZ:
Zida Gray
11pm Oliver Heldens